Srpen 2011

Eddie Vedder (životopis)

7. srpna 2011 v 17:14 Životopisy
Eddie (Edward Louis Severson III), kytarista a zpěvák Pearl jam, se narodil 23.12. 1964 v Evastonu ve státě Illinois, kousek od Chicaga. Jeho matka Karen Lee Vedder ho měla s hudebníkem Edwardem Louisem Seversonem. Když byl Eddiemu 1 rok, rodiče se rozvedli. Jeho matka se ale brzy provdala za Petera Muellera. V polovině 70. let se s matkou a nevlastními bratry odstěhoval do San Diega v Kalifornii. Ve 12 letech dostal svou první kytaru a začal se věnovat hudbě a basketbalu.
Se svým pravým otcem se setkal jen chvíli, věřil že je to starý známý rodičů. Když mu bylo 15 jeho, matka se znovu rovedla a s nevlastními se přestěhovala, Eddie ale nechtěl přestoupit na jinou školu tak zůstal s Muellerem. Od svého strýce se dozvěděl, že Mueller není jeho pravý otec a že jeho pravý otec zemřel na roztroušenou sklerózu. Rozhodl se bydlet sám a na bydlení si vydělával tak, že po nocích pracoval v lékárně a to moc nešlo dohromady se školou, kterou nedokončil. Navíc se s ním rozešla jeho přítelkyně Liz Gumble, což byla pro něj velká rána, proto se přestěhoval zpět do Chicaga ke své matce a nevlastním bratrům. Krátce na to si změnil jméno na Eddie Vedder. Poté se vydal do San Diega (zhruba v roce 1984) se svou přítelkyní Beth Liebling, která byla z Chicaga. Eddie měl také několik kapel. Například hrál v punkové kapele Bad Radio nebo v kapele Indian Style.
(Indian style)

(Bad Radio)

TEMPLE OF THE DOG (Chrám psa)
Poté co Eddie opustil Bad Radio, neměl žádnou kapelu. Po zbytek roku pracoval na částečný úvazek jako noční hlídač u jedné místní čerpací stanice. Roku 1990 napsal texty 3 písní, které nazval mini-opera s názvem "Mamasan" (také "Momma-son") (bylo to o mladém muži, kterému lhali o otcovství a jeho pravý otec je mrtvý. Když vyroste stane se sériovým vrahem a poté je uvězněn a odsouzen k smrti). Tři písně, které se staly písněmi Pearl jam, se jmenují: "Alive", "Once" a "Footsteps". Po vyslechnutí pásek (ty Eddie nahrával v domě své přítelkyně) bývalými členy Mother Love Bone (kapela se rozpadla když se její zpěvák Andrew Wood předávkoval heroinem ve 24 letech) Jeffem Amentem a Stonem Gossardem, zavolali Ament a Gossard Eddiemu aby za nimi přijel do Seattlu, a mohl s nimi založit novou kapelu - Pearl Jam. V té době spolupracoval Ament a Gossard na projektu Temple of the dog, založeném Chrisem Cornellem ze Soundgarden. Projekt měl být poctou pro zpěváka Moter Love Bone Andrewa Wooda. V dubnu 1991 se Temple of the dog rozpustilo.

PEARL JAM
Kapelu založili v roce 1990 Jeff Ament, Stone Gossard a Mike McCready, který přizval Eddieho a bubeníka Davea Krusena. Původní název kapely měl být Mookie Blaylock, ale musel být změněn. Po nahrávání alba "Ten", Krusen Pearl jam opustil. Nahradil ho Matt Chamberlain, ale ten také odešel. Jako nástupce navrhl Davea Abbruzzese. "Ten" se stalo jedním z nejprodávanějších alb alternatívního rocku 1991. Singl "Jeremy" získal nominaci na cenu Grammy za nejlepší rockovou píseň 1993. Pearl jam také získal 4 ceny ny MTV Video Music Awards. Podle časopisu Rolling Stone se "Ten" řadí na 207. místo z 500 nejlepších hudebních alb všech dob. Roku 1993 vydali album "Vs." a v roce 1994 album "Vitalogy" (objevila se více rytmická kytara). "Vitalogy" se umístilo na 492. místě v seznamu 500 nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone. Neshody mezi Abbruzzesem a ostatními členy kapely vyvrcholilo k odchodu Abbruzzese, který byl poté nahrazen Jackem Ironsem. Irons ael opustil kapelu kvůli nespokojenosti s turném. Členové kapely přizyvali bývalého bubeníka Soundgarden - Matta Camerona. Eddie také používá pseudonym "Jerome Turner" pro jeho nehudební (obvykle design a umělecká díla) příspěvky. Často používal pseudonym "Wess C. Addle" (West Seattle) a používal i pseudonym "Jerome230".


JINÉ HUDEBNÍ PROJEKTY
Přispěl k soundtrackům filmů: Mrtvý muž přichází (1995), I am Sam (2001), Brokedown melody (2004), Body of war (2007), A Reign Over Me (2007). Také pracoval na soundtracku k filmu "Into the wild" (Útěk do divočiny). Eddie vyhrál Zlatý glóbus v roce 2008 za příspěvek k filmu "Into the wild" - píseň "Guaranteed". Eddie byl nominován na mnoho dalších cen. Ukulele songs - druhé sólové album Eddieho.

SPOLUPRÁCE
Eddie spolupracoval například s The Who, Ramones, Neilem Youngem, R.E.M. atd.
OSTATNÍ PRÁCE
Eddie měl krátkou roli ve filmu Singles (1992). Otevřeně diskutuje o svých názorech. Ve volném čase surfuje a podporuje ochranu přírody. Zajímavost: jeho tetování na lýtku znázorňuje univerzální klíč křížený s kamenným kladivem. Je vegetarián. Hraje na kytaru, ukulele, foukací harmoniku, akordeon...
OSOBNÍ ŽIVOT
Jeho první manželka se jmenuje Beth Liebling. Pár byl oddán 3.6. 1994. Rozvedli se v září 2000.

Poté si vzal svou dlouholetou přítelkyni a modelku Jill McCormick. Pár byl oddán 18.9. 2008 na Havaji.
Mají spolu dvě dcery: Olivii 11.6. 2004 a Harper Moon 23.9. 2008. Eddie je také velkým fanouškem Chicago Cubs. Pearl jam oslavovali v roce 2010 20 let od svého vzniku, a proto byl natočen dokument nazvaný "Pearl jam Twenty", který režíroval Cameron Crowe. Film mapuje historii kapely a sám Crowe
vybral skladby na chystaný soundtrack. Mark Wilkerson a Jonathan Cohen napsali knihu nesoucí stejný název, tedy "Pearl Jam Twenty".

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Vedder
http://cs.wikipedia.org/wiki/Eddie_Vedder
http://www.ireport.cz/news/10735-pearl-jam-slavi-20-let-gratulovat-budou-queens-of-the-stone-age-a-the-strokes.html

Zdroje obrázků:
http://userserve-ak.last.fm/serve/_/3460069/Bad+Radio+evbadrad.jpg
http://cdn3.blogs.babble.com/famecrawler/files/2009/12/eddie-vedder-jill-mccormick-pearl-jam-engaged.jpg
http://tekstovi-pesama.com/g_img2/0/e/148047/eddie%2520vedder-10.jpg
http://geocitiessites.com/albanystudent/middle.jpg
http://24.media.tumblr.com/tumblr_m06p0ootp81qf1mtco1_500.jpg
http://www.chimpomatic.com/file-uploads/large/into-the-wild.jpg
http://userserve-ak.last.fm/serve/_/369658/Pearl+Jam.jpg
http://25.media.tumblr.com/2a08cfdad5a4a9bfb6e8f0e33c216442/tumblr_mjflmlZ4xn1s1s8i6o1_500.jpg