Den výstav?

6. ledna 2013 v 22:05 |  Informuji/Doporučuji
V pátek jsem navštívila 4 výstavy a chtěla bych o tom napsat. A také bych tímto chtěla informovat a vlastně i doporučit, jelikož mě to nadchlo. Ne sice všechno, ale něco ano.

Výstava č. 1
Tato výstava se konala v Domu umění v Ostravě. Nese název "Jan Zrzavý: Božská hra". Tahle výstava se mi líbila asi nejvíce. Ale musím podotknout, že některé skicy a obrazy se mi moc nelíbily. Myslím, že by je dokázal nakreslit snad každý, ale zase se mi strašně líbily Zrzaváho ilustrace ke knize Kytice. Byly tam vystaveny ilustrace ke všem baladám. Nejvíce se mi asi líbil obrázek k baladě Polednice a k Vodníkovi.

Mezi Zrzavého vlivy patřili díla spisovatele Julia Zeyera a Leonarda da Vinciho. Což jsem mohla vidět; vystavená byla Zrzavého Mona Lisa, ale také portréty již zmiňovaného spisovatele. Zrzavý také miloval Bretaň a Benátky, které se v jeho tvorbě také promítly, tak jako Ostrava. Také kreslil a maloval nějaké obrazy s náboženskou tématikou, ale také náměty každodenního života. A to se mi právě líbilo. U obrazu "Toaleta" jsem stála asi nejdéle a obdivovala, protože mě zaujal a velmi se mi líbil. Krásně vystínovaná a precizní práce. Vůbec mi nevedí, že na jeho obrazech mají lidé a věci trchu špatné proporce, právě tohle jeho díla dělá zajímavými, jako to jak je jemně stínuje. Výstava trvá od 12. prosince do 10. března, takže doporučuji.

Výstava č. 2
Tahle výstava se mi zase líbila nejméně. Nevím proč, ale více se mi líbí umění starší než to moderní, které se mi nelíbí vůbec nebo k němu mám odpor. Neříkám ke všemu, protože některé moderní umění je opravdu hezké, ale většina se mi nelíbí. Vystavené byly díla několika autorů. Ať už to byly obrazy, sošky, šperky nebo ozdoby. Nejhorším kouskem této výstavy se mi zdál blikající kýč zavěšený na zdi s motivy krav. Nebo příšerné sochy, u kterých ani nešlo poznat o co se jedná. Snad jediné co se mi líbilo, byly malé sošky dvojic a obraz dělaný technikou suché jehly. Byl to pěkný. propracovaný ženský akt. Jinak mě zde opravdu nic nenadchlo a když ještě připočítám nepříjemný zápach, který nás provázel celou výstavou... Výstava se nacházela v galerii Beseda.

Výstava č. 3
Tahle výstava se mi zase líbila. Nacházela se v nějakém antikvariátu. Už při vchdu jsem cítila tu podivnou vůni knih. Zde byly vystaveny i nějaké staré fotografie, které se mi líbily. Připoměly mi domov, protože podobné fotografie jsme našly na půdě se sestrou... Fotografie byly z doby asi 1945 - 1950. Na fotografiích byl zachcen život obyčejných lidí. Například nákupy, jízda v kočáře, procházky po Praze a tak dále. Ale nacházely se tam fotografie i z doby kolem roku 2000, ale na těch většinou bylka zachycená příroda. A teď k obrazům. N aobrazech byly opět zachyceny obyčejné věci, což se mi líbilo. Například špinavé nádobí, nepořádek v pokoji, dívka stojící v pokoji, dívka hrající si se svými zvířaty a podobné věci.
Tato výstava byla v antikvariátu Fiducia v Moravské Ostravě.

Výstava č. 4
Nevím, co mám k téhle poslední výstavě říct. Nemůžu říct že se mi líbila, ale ani nemůžu říct, že se mi nelíbila. Byla to výstava Zbyška Siona. A konala se ve Výstavní síni na ulici Sokolská. N obrazech se mi líbily barvy, ale stále se opakoval jeden nápad, který autor trochu pozměnil na každém obraze. Jednalo se o novější tvorbu. Nevím jestli by se mi starší tvorba líbila, ale ta nová nebyla nic moc. Podle mě to nemělo moc velký nápad. Spíš se jednalo o jakosi abstrakci, takže když jste si prohlíželi obraz a nevěděli co na něm je a potom jste si přečetli název, tak jste se divili...
Všechny tyhle výstavy byly pro mě zajímavé a poučné. Rozhodně nejsem jako mí spolužáci, kteří jenom nadávali že je to nuda, že je to nezajímá a podobně. Měli by být rádi, to je ta jejich vděčnost...


Zdroj obrázků: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 20:29 | Reagovat

Jelikož jsem Ostravačka, určitě děkuji za tipy. Na výstavy chodím minimálně, ale na Zrzavého bych se mohla mrknout, až budu v centru. A do Fiducie chodím ráda, už jsem tam koupila spoustu knih.

2 Domka Domka | 16. ledna 2013 v 19:50 | Reagovat

[1]: Určitě se zajdi mrknout. Nemůžu si pomoct, ale ve Fiducii mi to strašně voní. Když jsem tam vešla, strašně to tam vonělo starými knihami a takouvou tou "stařešinou" :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama