Hřbitov

8. dubna 2013 v 21:39 |  (Sebe)vyjádření...?
Hřbitov je místem, kam chodím velmi ráda. Nevím proč, ale hřbitov a podobná místa mě přitahovala již od dětství. Jako malá jsem vždycky s babičkou chodila na procházky a ona se mě vždy ptala kam chci jít a jasnou odpovědí byl skoro vždy právě hřbitov. Momentálně tam chodím čím dál častěji, možná to je i tím, že se venku začíná oteplovat. Ale taky si tam chodím vyčistit hlavu, je tam krásný klid a žádní lidé, jen opravdu výjimečně. Chodím si tam někdy i pro inspiraci. Snad jedinou věcí, která se mi na hřbitově nelíbí, jsou umělé květiny, které leží na většině hrobů. Neleží snad jen na neudržovaných hrobech, které jsou porostlé mechem nebo břečťanem, jako většina stromů, která na hřbitově je. Mohla bych na to místo chodit pořád, ale nevím co mě na něm tak nejvíc přitahuje. Možná je to ta krásná magická atmosféra, to ticho, velmi malý nebo žádný výskyt lidí nebo jeden krásný člověk, co na tom hřbitově odpočívá už několik let. Nejkrásnější je, když je celý zahalený mlhou nebo tmou. Potom všude září svíčky a je to opravdu kouzelný okamžik; jen já sama na opuštěném hřbitově, všude jen tma, ticho a rozzářené svíčky. Cestu na hřbitov si pamatuju už tak přesně, že kdyby mě někdo o půlnoci probudil, popíšu mu i ty sebemenší detaily. Když zavřu oči vybaví se mi to ticho, mé boty které klapou. Následné vrznutí otevírající se branky a ucítění té zvláštní hřbitovní vůně. A potom jen cesta přes úzký chodníček k jeho hrobu. Vytáhnutí svíček, květin a zapalovače, kterým svíčky zapálím a umístím je do lucerniček, které jsou umístěny po boku chladného náhrobního kamene.
(A pár fotek pro představu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 7:47 | Reagovat

Ta přítomnost smrti má jisté kouzlo - taky mě jako dítě fascinovaly hřbitovy a taky jsem tam ráda chodila. Dneska se jim spíš vyhýbám. Tedy - ne všem, ale tomu "našemu". Už dva roky tam totiž leží bratr a pro mě je teď spíš trauma, když tam "musím". Ach jo.

2 neřeknu neřeknu | 15. dubna 2013 v 13:43 | Reagovat

ty jsi talent :)

3 Domka Domka | 18. dubna 2013 v 19:25 | Reagovat

[1]: Já bych tam také moc nechodila, kdybych na tom byla podobně jako ty. Naštěstí se mi nic podobného nestalo, ale obávám se toho, až se to stane. Nevím proč , ale smrt a věci kolem mě fascinují. Ať už to jsou pitvy, vraždy nebo prostě hřbitovy. Ne že by mě fascinovalo to, že někdo dokáže zabít člověka, ale baví mě například číst články o vraždách a smrti. Nevím proč, ale hodně lidí se hřbitovům spíše vyhýbá, může to být špatnými vzpomínkami nebo se tam třeba necítí dobře, nevím. Mě se tam líbí, protože tam nikdo není a je tam krásný klid, asi proto se mě lidé bojí, ale to taky nechápu. Všichni říkají, že jsem divná a vyhýbají se mi a to i v autobuse, nikdo si vedle mě nechce sedat. A pak že já jsem divná...

[2]: děkuju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama