Červenec 2013

Slavnosti pivovaru Ostravar - 8.6. 2013

22. července 2013 v 13:41 Koncerty, festivaly
Když jsem jezdila do školy, všude kolem mě byly plakáty na slavnosti pivovaru Ostravar. Já jsem se jenom smutně dívala oknem tramvaje a vůbec jsem ani nedoufala, že bych tam jela. A jak ubíhal čas a blížilo se osmého června, tak jsem ztrácela všechnu naději. Večer před festivalem jsem seděla v pokoji a poslouchala hudbu. Jen tak z hecu jsem napsala kamarádce, jestli má volno a jestli by se mnou jela. Nevěděla jsem, co mi napíše a byla jsem nervózní a když odepsala, měla jsem velkou radost. Souhlasila s tím, že půjde. Udělala mi tím obrovskou radost. Když jsem šla spát, nemohla jsem ani usnout, jak jsem se na další den těšila.
Ráno jsem hned odjela do Ostravy, ale protože mi nejel jiný autobus, musela jsem v Ostravě čekat čtyři hodiny. Nevěděla jsem co dělat, tak jsem si alespoň četla knihu. A potom mi došlo, že nutně potřebuju něco po mé spolužačce, tak jsem jí zavolala a ona za několik minut přijela. Když jsem se jí potom zeptala, co má dnes v plánu, odpověděla mi, že nic. Napadlo mě, že by mohla jít s námi a nemusela by se nudit doma a když jsem jí to navrhla, ihned souhlasila.
Když dorazila kamarádka, tak jsem hned šly na zastávku a za chvíli nás už vezl autobus hned k pivovaru. Tam jsme si koupily lístky a čekaly jsme necelou hodinu ve strašném horku a ještě k tomu na slunci, jelikož nikde ani nebyl stín. Když nás konečně pustili dovnitř, tak jsme hned vyrazily pro pivo. Na festivalu totiž dávali jedno pivo zdarma ke vstupence, což mě potěšilo, protože jsem milovník piva.

Kryštof
Další cesta byla k Ostravar stage, kde měla vše začít kapela Kryšof. Přiznám se, že je moc nemusím, ani kamarádky z toho neměly moc velkou radost. Ale do začátku ještě zbývala necelá hodina. No a za tu hodinu jsme se stihly všechny tři luxusně opít. Taky to nezůstalo jenom u piva, ale byl taky nějaký rum s colou... Když vylezla kapela na jeviště, začaly jsme pištět, ale opravdu jen kvůli alkoholu v našich žilách. Ani si moc nepamatuju, co tam hráli, ale spíš to bude tím, že je neposlouchám. Jen vím, že hráli písně jako Rubikon, Ženy, Obchodník s deštěm, Inzerát, Atentát a Křídla z mýdla, při které si Krajčo povzdechl, že "je škoda, že tu s námi nemůže být Jarek." V tu chvíli mi ty jejich písničky vůbec nevadily, ale nejlepší na celém jejich vystoupení byl Nikos Petros Kuluris, protože je opravdu pěkný. Pořád jsem ho musela sledovat...

Wohnout
Wohnout odstartovali kolem 15:45. Když skončili Kryštof vystoupení, hodně lidí odešlo, ale na Wohnout se jich tam sešlo ještě víc, až jsem se divila, že na festival dorazilo takové velké množství lidí. Tuhle kapelu taky neposlouchám, ale nijak mi nevadí, takže jsem se i celkem bavila, dokonce jsem je viděla už podruhé naživo. Zazpívala jsem si u písničky Ganga, u téhle jediné jsem znala text. O přestávce, ještě než začali, jsme si s kamarádkama zašly pro pivo a ledovou tříšť, jejikož bylo nesnesitelné horko. Ráno nebylo počasí nic moc, tak jsem si vzala dlouhé kalhoty a po zbytek dne jsem se v nich pekla. Vím, že se to moc nehodí pod nadpis "Wohnout", ale měla jsem potřebu to napsat a postěžovat si. Během celého vystoupení jsem popíjela pivo a potom mě napadlo, že si ho nějak vylepším, tak jsem vzala již zmíněnou ledovou tříšt a začala ji lít do piva. Nevím, proč mě to napadlo, ale když jsem se napila, tak mi to chutnalo. Dala jsem napít i kamarádkám a ty mi začaly nadávat, že jsem prase. Nevím, možná jsem prase, ale možná by to někomu jinému než kamarádkám chutnalo, jestli opravdu, to netuším. Jen matně si vzpomínám na některé z písniček, které v ten den hráli, vím jen o Zpěvákovi na inzerát, Svazu českých bohémů a výše uvedené Ganze.

Vypsaná fixa
Na tuhle kapelu jsem se velmi těšila, patří mezi mé oblíbené kapely a taky už ji celkem dlouho poslouchám, asi 7 let. S Fixou mě seznámil český film "Choking Hazard". Začali kolem půl šesté, v duchu jsem si řekla "konečně", protože jsme tam museli čekat celkem dlouho a navíc nám na hlavu pařilo slunce, tudíž bylo veliké horko. Netušila jsem, že to někdy řeknu, ale koncert Fixy se mi líbíl více než ten od Horkýže Slíže, které mám taky ráda. Od začátku do konce to byla jedna velká pařba. Skákala jsem, zpívala a užívala si každou minutu. Bylo mi strašně fajn, teda až na to, že mě to vyčerpalo a byla jsem strašně rudá a měla jsem vykřičené hlasivky. Setlist se mi hodně líbil a potěšil mě. Hráli písničky jako Holka s lebkou, 1982, Drogový večírek, Ledňáčci, Lunapark, Domácí motokrosař, Trampolína, Antidepresivní rybička, Darling, Papírová Hyena a na víc si bohužel nevzpomínám, ale Papírovou hyenu jsem si užila snad nejvíc. Trochu mi tam chyběly písničky jako Štestí Jimi Dixona nebo Palenie Titonia, ale snad nějakou z těchto zahrají, až na ně příště někam pojedu.
(Kvalita videa není nic moc; chrčivý zvuk a roztřepaná kamera, ale alespoň mi připomnělo pěkný zážitek)

Tomáš Klus
Na pódium přišel asi kolem sedmi večer. Hrál spolu s Jiřím Kučerovským a dalšími dvěma lidmi, jejichž jména si také nepamatuji. Hrál písničky jako Pánubohu do oken, Impro, Přičichnutí alergikovo, Marie, Pocity, Do nebe, Ať slunce pálí do písku a víc si nepamatuju, jelikož jsem jich mnoho neznala a ani Tomáše Kluse neposlouchám. Ale nemůžu říct, že by mě to nebavilo. Byla jsem ráda, že je napódiu někdo, kdo hraje klidnější písničky, protože jsem byla po Fixe strašně unavená, spocená a bylo mi velké horko. Tak jsem se alespoň vydýchala a těšila jsem se na poslední vystoupení - Horkýže Slíže...

Horkýže Slíže
Na tuto kapelu jsem se těšila nejvíce a už jsem se nemohla dočkat, až příjdou na pódium a začnou hrát. Po skoro hodinovém čekání se mi to vyplnilo. Hráli písničky jako L.A.G. Song, Malá Žužu, Holandská, Vlak, Siný Refrén, Sn, To, Mi, LM, Ba, Policeman, My fucking Brother, Líza a Wendy, A ja sprostá atd. Začátek jsem si celkem slušně užívala, bylo to prostě super. Když měli hrát Malou Žužu, zase vybírali nějakou fanynku, aby si s nimi šla zazpívat. Já tak strašně moc chtěla a křičela jsem na ně, lezla přes zábrany, ale bohužel vybrali někoho, kdo byl hezčí... To mě zklamalo a zbytek koncertu celkem šel, ale nebavil mě z jednoho důvodu. Nějací lidé do mě pořád mlátili, protože se chtěli dostat dopředu, takže jsem si odvezla i modřiny. A do toho všeho pořád nějaká holka pištěla, protože se tam někdo chtěl bít a potom si sedla na zábrany přímo přede mě, což způsobilo to, že jsem nic neviděla, protože jsem strašně malá... Úplně na konci byl spuštěn slavnostní ohňostroj, ale ten mě vůbec nezajímal, protože jsem spěchala na autobus a byla jsem znechucená a naštvaná, že mi někdo zkazil druhou polovinu vystoupení Horkyýže Slíže. Myslela jsem, že tohle vystoupení bude nejlepší, ale nebylo, mnohem více se mi líbila Fixa. Když jsem konečně dojela domů, byla jsem ráda, že tam už nejsem a mám klid. Ale i přesto jsem ráda, že jsem se tohoto festivalu zúčastnila, mám na ně sice pár špatných vzpomínek, ale těch pěkných je více a klidně bych do toho šla znovu!
A to jsme my tři, snad jde poznat kde stojíme. Ale myslím, že já se svým tričkem jsem jasná :)
Zdroj obrázku: