Srpen 2015

Báseň bez názvu

31. srpna 2015 v 19:19 | Domka ☯ |  Moje tvorba/fotky
Na jazyku těch pár vět,
chci je říct a vzít je zpět.
V hlavě hraje píseň smuteční,
jejíž houslista brzy uskuteční
hru na zápěstí mé,
noty má již napsané.
Z pěti řádku
se v tom zmatku
vytvořilo jedenáct.
Bere smyčec a jde hrát.
Rudé kapky - noty,
vzešly ze samoty...

Jedna z mých starých básní. Když se cítím mizerně, píšu básně a pomáhá mi to, je to něco jako ventilace. Tahle je vymyšlená, ale dost podobně zachycuje mé pocity tenkrát... Dávno. V okamžiku kdy jsem viděla tento obrázek, tak se mi vybavila.


Zdroj obrázku: https://www.pinterest.com/pin/459296861970801316/

Laynovi by dnes bylo 48

22. srpna 2015 v 20:38 | Domka ☯ |  Alice In Chains
Když se řekne Layne Staley, vybavím si mladého a pohledného muže s obrovským talentem, který ztratil talent a stejně tak i život jen kvůli drogám. Měl jistě více šancí přestat, ale všechny je promarnil. Tento článek bude něco jako zkrácený životopis, hlavně o jeho drogové závislosti a bude obsahovat nahromaděné vědomosti, které jsem získala čtením článků právě o Laynovi, jehož Alice in chains poslouchám už pár let a považuji je za jednu z mých srdečních záležitostí.

Layne se narodil 22. srpna 1967 v Kirklandu (USA). Jeho dětství bylo šťastné do chvíle, než se jeho rodiče rozvedli a jeho otec odešel. V té době měl Layne sedm nebo osm let. Layne poté popisuje své dětství jako noční můru. S otcem, který se stal drogově závislým, se nestýkal. Za několik let však byli spolu zase v kontaktu, otec ho navštěvoval a byl to právě on, kdo u něj spustil drogovou závislost a od té doby se jí Layne už bohužel nezbavil. Laynovi bylo myslím tehdy 16, ale to nevím jistě. Dříve hrál na bicí, poté se stal zpěvákem. Hrál v kapelách jako Sleze (tehdy byl v pubertálním věku a hrál na bicí), Alice 'n chains nebo Diamond lie. Ty ale neměly moc dlouhé trvání. Již zmíněnou kapelu Diamond lie založil s Jerrym Cantrellem, se kterým se potkal na party a když ho Jerry slyšel zpívat, byl pevně přesvědčen, že spolu musí hrát v kapele. V roce 1987 si změnili název a vznikla legendární kapela grungových devadesátek v Seattlu - ALICE IN CHAINS. Na začátku devadesátých let se pokoušel s drogami přestat, často chodil do odvykacích zařízení, ale nikdy mu to moc dlouho nevydrželo. Po vydání alba "Dirt" bylo jasné, co se se členy děje. Texty i hudba byly dost depresivní a právě texty byly o drogách. O dva roky později zemřel Kurt, na Layna to tehdy silně zapůsobilo, ale opět jen na krátkou dobu a zase do závislosti spadl.
O Kurtově smrti řekl: "Kurt a já jsme nebyli nejbližší přátelé, ale každý z nás chodil na koncerty toho druhého a také jsme se střetávali. Znal jsem ho dost dobře na to, aby pro mě byla jeho smrt zničující."
V roce 1995 vznikla kapela Mad season, bylo to těsně po návratu Layna z odvykání, opět neúspěšného. Na obalu alba Above je jeho kresba, na které je znázorněn s jeho přítelkyní Demri Parrott, která byla podle jeho slov spřízněnou duší, ale v roce 1996 umírá na bakteriální endokarditidu (byla drogově závislá a nedbala na čistotu jehel). S ní zemřela i naděje, že se někdy Layne ze závislosti dostane. Podle slov Marka Lanegana, který byl jedním z jeho blízkých přátel, se s její smrtí nikdy nevyrovnal. Od té doby se se svou závislostí nepokusil nic dělat. Členové kapely i přátelé se ho snažili kontaktovat, ale Layne se uzavřel do sebe, ale i před celým světem.
"Drogy byly mým společníkem po mnoho let, ale teď se obrátily proti mně a já nyní procházím peklem." , řekl v rozhovoru pro časopis Rolling Stone v roce 1996.

(K poslechu jedna z písní od Mad Season)

V roce 2002, méně než tři měsíce před svou smrtí, poskytl poslední rozhovor ve kterém říkal: "Vím že umírám, nejsem na tom dobře. Nezkoušejte o tom mluvit s mou sestrou Liz. Dříve nebo později na to příjde sama. Tohle zku****é užívání drog je něco jako insulin, který diabetik potřebuje k přežití. Neužívám drogy kvůli stavu, jak si mnoho lidí myslí. Vím, že jsem udělal obrovskou chybu, když jsem tyhle sra*ky začal brát. Je moc složité to vysvětlit. Má játra vypověděly službu, pořád zvracím a s**u si do kalhot. Ta bolest je více, než můžete zvládnout. Je to nejhorší bolest na světě. Ta "nemoc" způsobuje bolest celého mého těla." Poté dodává: " Nechtěl jsem, aby můj život skončil takto. Vím že nemám šanci, je příliš pozdě."
Layne užíval několik let heroin a crack. Bubeník Alice in chains, Sean Kinney se ho snažil kontaktovat, ale Layne nebral telefon a ani neodpovídal na vzkazy. Když Sean přišel k jeho bytu a zvonil na něj, Layne ani nepřišel otevřít, již mu nebylo pomoci. Sean poté dodává: "Bylo to něco jako sledovat tu nejdelší sebevraždu na světě." Laynův život byl u konce, nic nejedl, díky tomu byl velmi vyhublý, do žil si zaváděl špinavé jehly a byl velmi bledý. Jeho poslední dny trávil nejspíš malováním, hraním videoher, sledováním televize a samozřejmě užíváním drog. Byl pořád sám. Posledním, kdo Layna viděl naživu, byl Mike Starr. Když Mike viděl jak je na to Layne špatně, rozhodl se zavolat na 911, aby se Layne dostal do lékařské péče. To si ovšem Layne nepřál a Mike zřejmě po hádce opustil byt. Někde jsem myslím četla, že Layne Mikovi řekl něco ve smyslu, že pokud tam zavolá, že s ním už nikdy nepromluví, ale nevím jestli je to pravda, takže to berte s rezervou. Den na to, 5. dubna 2002, Layne umírá. Zemřel díky vysoké dávce heroinu a kokainu, kombinace těchto drog se nazývá speedball. Dle mého názoru spáchal sebevraždu, již nemohl vydržet svou zničující závislost. A navíc zemřel ve stejný den jako Kurt, rozdílem je osm let.
Nikdo o jeho smrti nevěděl, dva týdny se nikomu neozval, ani své rodině, proto se jeho matka, spolu s policíí, rozhodla vejít do Laynova bytu v Seattlu. Když vypáčili dveře, našli Laynovu mrtvolu obklopenou špínou a drogami, v ruce držel stříkačku s další dávkou heroinu (podle mě, kdyby předešlé množství nestačilo). Jeho mrtvola vážila pohých 39 kg! Poté byl zpopelněn. Po jeho smrti trpěl Mike Starr výčitkami svědomí a stal se závislým na alkoholu. Přesto, že mu odpustila veřejnost i Laynova matka Nancy, pocitem viny trpěl stále. Za necelých devět let byl nalezen mrtvý, jako příčina úmrtí se uvádí předávkování drogami.

Je smutné, že život tak talentovaného člověka skončil právě takto. Zpomínám si na chvíli, kdy jsem jeho hlas slyšela poprvé. Bylo mi asi tak 12 a hrála jsem počítačovou hru, jejíž soundtrack obsahoval skladbu "Them bones". Hned se mi zalíbil a od té doby Alice in chains poslouchám. Takže tímto přeji Laynovi symbolicky vše nejlepší k jeho nedožitým 48. narozeninám.
Zdroj fotek: tumblr.com
Zdroj posledního rozhovoru: http://www.northwestmusicscene.com/2014/08/layne-staleys-last-interview/

Joshua Homme - All the same

10. srpna 2015 v 20:55 | Domka ☯ |  Queens of the Stone Age

Asi jsem se zamilovala... Mojí novou láskou je kapela Queens of the Stone Age a jejich zpěvák Josh Homme (zase ta platonie... :)). O jejich existenci jsem se dozvěděla přes Marka Lanegana se kterým dříve spolupracovali, což není asi tak podstatné, ale ráda to zmiňuji. A díky této písni jsem dokonce viděla film, který jsem dříve neznala - Skandál v katolické škole. Líbil se mi a na konci zazněla právě tato píseň, která vše jako kdyby podtrhla. Skoro celé prázdniny se nudím, tak objevuji nové filmy, hudbu i výtvarné umění. Tato píseň mi hraje v hlavě celé dny a nemůžu se jí zbavit, je prostě krásná.